ŁADOWANIE STRONY...
uwagarzucam_miloszszkudlarek_daterska_matematyka

Jak zacząć grać w DARTA

Nigdy nie grałeś w darta? Świetnie – to idealny moment, żeby zacząć! Ten darterski przewodnik powstał z myślą o takich osobach jak Ty – wytłumaczę Ci wszystko krok po kroku w prosty sposób. Dowiesz się, czym jest dart, jakie są zasady gry, jak wygląda darterska tarcza, co oznaczają poszczególne pola, co warto kupić na początek i jak nauczyć się poprawnie rzucać. To naprawdę proste, więc wystarczy dosłownie kilka minut, żeby złapać podstawy i...zacząć się wkręcać w ten sport. Ale ostrzegam, dart naprawdę wciąga. Gotowy? To lecimy!

NA SKRÓTY

Poznaj TARCZĘ

Tutaj dowiesz się co oznaczają pola tarczy

Poznaj ZASADY

Tutaj poznasz zasady gry w darta

Poznaj SPRZĘT

Tutaj poznasz sprzęt darterski

Krok 1: CZYM JEST DART?

Dart to gra dokładnościowa polegająca na rzucaniu lotkami do tarczy. Dart zyskuje ogromną popularność dzięki swojej prostocie oraz niskiej barierze wejścia - w darta może grać każdy, a sprzęt wymagany do gry jest relatywnie tani. Dart w Polsce wciąż kojarzy się głównie z rozywkową grą barową, ale od kilku lat widać zwiększenie popularności darta jako dyscypliny sportowej. Coraz więcej osób decyduje się na regularne treningi, nie tylko dla zabawy, ale z myślą o rywalizacji na wyższym poziomie. Powstają nowe kluby darterskie, organizowane są cykliczne zawody lokalne, a najlepsi zawodnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe. Ba, w Wielkiej Brytanii gdzie dart jest kojarzony z rozrywkowym, ale jednak sportem organizowane są Mistrzostwa Świata, w których nagroda główna to okrągły £1.000.000.

W Polsce na darta używa się również określeń "lotki" lub "strzałki".

Krok 2: POLA NA TARCZY

budowa_tarczy_do_darta_sektory
Standardowa tarcza do darta podzielona jest na 20 sektorów (ponumerowanych od 1 do 20), a każdy z nich posiada cztery pola, od zewnątrz:
  • (1) podwójna (zewnętrzny pierścień),
  • (2) pojedyncza (większa - tzw. duży singiel),
  • (3) potrójna (wewnętrznym pierścień),
  • (4) pojedyncza (mniejsza - tzw. mały singiel)
Standardowa tarcza do darta podzielona jest na 20 sektorów (ponumerowanych od 1 do 20), a każdy z nich posiada cztery pola, od zewnątrz:
  • (1) podwójna (zewnętrzny pierścień),
  • (2) pojedyncza (większa, tzw. duży singiel),
  • (3) potrójna (wewnętrznym pierścień),
  • (4) pojedyncza (mniejsza, tzw. mały singiel)
Pola wartości podwójnej i potrójnej mnożą wartość danego sektora kolejno przez 2 i przez 3. Sektory te na standardowej tarczy mają kolory czerwony i zielony, w odróżnieniu od pól wartości singlowych, które mają kolory biały i czarny. Dla przykładu, na załączonej tarczy zaznaczono wartości: pojedyncza 14 (14 pkt), podwójna 18 (D18 = 36 pkt) i potrójna 20 (T20 = 60 pkt). Skrótowo wartości podwójne i potrójne określa się literami "D" i "T".

Środek tarczy zawiera dwa pola w kolorach zielonym i czerownym. Pole zielone zwane "zielonym środkiem" (ang. single bull) ma wartość 25 pkt, a pole czerwone zwane "czerwonym środkiem" lub po prostu "środkiem" (ang. double bull / bullseye) ma wartość 50 pkt.

Zwróć uwagę, że czerwony środek, mimo że jest najmniejszym polem na tarczy to wcale nie jest najbardziej punktowanym polem. Wartości cenniejsze niż 50 punktów za czerwony środek to potrójna 20 (T20 = 60 pkt - najwyższa wartość), potrójna 19 (T19 = 57), potrójna 18 (T18 = 54 pkt) i potrójna 17 (T17 = 51).

Krok 3: ZASADY GRY

Najbardziej rozpowszechnionym wariantem gry w darta jest wersja 501 Double Out. Gracze w tej odmianie rozpoczynają partię z wartością 501 pkt. W każdej turze wykonuje się 3 rzuty, a zdobyte punkty są odejmowane od wartości licznika. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zejdzie do dokładnie 0 pkt. Jeżeli gracz zejdzie poniżej zera (np. ma 32 pkt i rzuci 36), jego kolejka jest nieważna, a wynik wraca do stanu sprzed tury (czyli tak samo, jakby w całej kolejce rzucił 0 punktów).

W wersji sizalowej (na ostre rzutki) zaliczone zostają tylko te lotki, które utrzymają się w tarczy do końca kolejki, czyli do ich wyjęcia przez zawodnika. Jeżeli lotka odbije się od darczy lub spadnie przed wyjęciem - taka lotka liczy się za 0 pkt. W wersji elektronicznej punkty zlicza automat, więc tam o zaliczeniu lotki decyduje maszyna (odbite lotki często są zaliczane).

Wersja "double out" obliguje zawodników, aby zakończyć partię wartością podwójną lub czerwonym środkiem. W myśl tej zasady mając do końca 16 pkt nie można rzucić po prostu w sektor 16, a trzeba trafić podwójne 8. Jeżeli dopiero zaczynasz, proponuję na początek ominąć tę zasadę i kończyć partie dowolnymi wartościami.

Jeżeli wolisz formę wideo to zapraszam do poniższego filmu:

Krok 4: WYMAGANY SPRZĘT

Do gry w darta potrzebujesz: tarczę darterską (sizalowa - na lotki ostre lub elektroniczna - na lotki z miękką końcówką) oraz lotki. Tarcza darterska przedstawiona została w punkcie 2, a teraz przyjrzyjmy się lotce. Lotka do gry w darta standardowo składa się z 4 części: grotu, barrela (ang. barrel - beczka), szafta (ang. shaft - trzonek) i piórka.
budowa_lotki_do_darta
Czy musisz od razu kupować sprzęt? Niekoniecznie - wiele lokali posiada zawieszone tarcze do darta i można z nich korzystać często nawet nieodpłatnie. Jeżeli zamieszkujesz większe miasto, sprawdź czy nie masz takiego miejsca w okolicy. Jeżeli jesteś z Poznania i chcesz zacząć rzucać do tarczy - zapraszamy na Przystanek Dartera w dni turniejowe.

Jeżeli chcesz zakupić sprzęt do domu proponuję i polecam poniższe lotki i tarczę:
uwagarzucam_polecane_lotki
uwagarzucam_polecana_tarcza
Uwaga Rzucam współpracuje ze sklepem GoDarts. Wpisując kod rabatowy "uwagarzucam" uzyskasz zniżkę na zakupy.


Dlaczego akurat ta tarcza? Uważam, że na tarczy nie warto oszczędzać. Tarcza to sprzęt, który może służyć przez lata, a lepsze modele oferują większą trwałość, cichszą i przyjemniejszą grę oraz mniej odbić lotek. Różnica w cenie szybko się zwraca w komforcie i satysfakcji z gry.

Dlaczego akurat te lotki? Oczywiście można kupić lotki barowe za kilka złotych, lotki mosiężne za kilkadziesiąt złotych, ale powyższe lotki są profesjonalnymi lotkami wolframowymi w stosunkowo niskiej cenie. Wybierając te lotki już od pierwszych rzutów będziesz trenować na profesjonalnym sprzęcie, który jednocześnie nie obciąży Twojego portfela.
PS. Też od niech zaczynałem :)

Więcej informacji dotyczącego sprzętu darterskiego znajdziesz w strefie sprzętu. Zapraszam również do obejrzenia filmu dotyczącego moich darterskich polacajek:

Krok 5: JAK RZUCAĆ?

🎈 Rzut do tarczy może wydawać się prosty – ot, złapać lotkę i celnie rzucić. Każdy jednak, kto próbował trafić w darterski cel wie, że za dobrymi rzutami stoi coś więcej niż tylko szczęście. Kluczem do skutecznej gry jest odpowiednia technika i powtarzalność. Na samym początku warto nauczyć się poprawnie rzucać, aby już od pierwszych lotek wdrażać poprawne schematy - złe nawyki dużo ciężej zmienić niż od początku wprowadzać odpowiednie!

Warto wspomnieć, że nie ma jednej obiektywnie poprawnej techniki rzucania w darcie. Wystarczy zobaczyć rzuty kilku najlepszych zawoników na świecie, żeby dojść do wniosku, że każdy z nich rzuca troche inaczej. Są jednak pewne zasady, które pomagają poprawić stabilność pozycji i zwiększyć prawdopodobieństwo dobrego i skutecznego rzucania. O nich sobie właśnie tutaj powiemy.
📹 Instrukcja wideo
Pewnie nie zdziwię Cię, jak Ci powiem, że mam film na temat techniki rzutu :)
Wiele z opisanych tutaj elementów łatwiej pokazać niż opisać, dlatego zachęcam do obejrzenia wersji video:
🦶 Ustawienie stóp
Linia rzutu znajduje się 237 cm od płaszczyny tarczy. Nie możesz jej przekroczyć, ale możesz ustawić się w dowolnym miejscu na jej szerokości. Nie ma jednej słusznej pozycji. Możesz stanąć dokładnie na wprost tarczy, trochę po prawej (jak na przykład Stephen Bunting), trochę po lewej (jak na przykład Andrew Gilding). Ważne, by znaleźć swoją wersję. Większość zawodników staje lekko po prawej stronie, ale nie jest to reguła.

Nogą postawną, czyli tą, która jest z przodu powinna być noga po stronie ręki rzucającej - innymi słowy, jeżeli jesteś praworęczny, prawą nogę masz z przodu.

Stopa nogi postawnej może być ułożona prostopadle do linii rzutu, równolegle lub pod lekkim kątem. Tu również nie ma reguły - znajdź najbardziej naturalne dla siebie ustawienie.

Tylna noga służy podparciu pozycji. Teoretycznie najlepiej by było, aby się ona nie odrywała podczas rzutów i stała pewnie na ziemi. Praktyka pokazuje jednak, że wielu zawodników łamie tę "zasadę" jednocześnie zachowując stabilną postawę (przykład - Gerwyn Price).
🧍‍♂️ Ułożenie ciała
Zwróć uwagę na biodra, barki i pochylenie. Ciało powinno być ustawione stabilnie – linia bioder i barków nie powinna być "złamana" ani skręcona. Każde pochylenie powinno być możliwie powtarzalne – niezależnie, czy stoisz pionowo jak Gary Anderson, czy pochylasz się mocno jak Michael van Gerwen. Utrzymuj sztywny korpus. Nie musisz specjalnie napinać brzucha, ale mocny core nie zaszkodzi (ang. core - mieśnie głębokie brzucha odpowiedzialne między innymi za utrzymanie postawy). Kolano nogi postawnej powinno być wyprostowane.
💪 Ustawienie i praca łokcia
Ułożenie łokcia jest mocno zależne od techniki rzutu oraz wzrostu zawodnika (wysoki zawodnik celuje zawsze w dół, co jednocześnie sprawia, że łokieć będzie niżej - na przykład Wessel Nijman). Idealnie by było, gdyby łokieć był w jednej płaszczyźnie z nadgarskiem i barkiem (względem celu do którego rzucasz). Rzut lotką powinien w większości pochodzić z pracy łokcia - należy możliwie wyeliminować ruchy barku podczas rzutu).
✋ Chwyt lotki
Jeżeli nie wiesz jak złapać lotkę, spróbuj złapać ją jak długopis podczas pisania. Ta prosta zasada często pomaga sprawnie znaleźć optymalny chwyt. Lotkę trzyma się zazwyczaj 3 lub 4 palcami, w tym kciukiem (kontrprzykład - Peter Wright, który trzyma lotkę dwoma palcami).

Miejsce chwytu na lotce również nie pozostaje bez znaczenia. Niektórzy trzymają lotkę bliżej grotu, niektórzy bliżej szafta. Ponownie, nie ma reguły. Niektóre kształty lotek są bardziej odpowiednie do danych chwytów, ale pamiętaj - dopasuj lotki do chwytu a nie na odwrót! Między innymi dlatego polecane przeze mnie wyżej lotki mają prosty barrel. Nie wymusza on żadnego chwytu, co pomoże sprawdzić preferencje w pierwszych miesiącach rzucania.
🧠 Zamach i wyprost ręki
Niektórzy rzucają "z miejsca", inni wykonują jeden czy kilka zamachów przed rzutem. Kluczem jest, aby ruch był kontrolowany. Szybsze, nerwowe zamachy mogą sprzyjać chaotycznemu wyrzucaniu lotek, co oczywiście również nie jest regułą - przykładem może być zamaszyste celowanie Floriana Hempela.

Teoretycznie rękę powinno się całkowicie prostować w łokciu po rzucie kierując ją w stronę celu. W praktyce – jeśli masz problemy ze stawem łokciowym lub mięśniami, może to być niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Słuchaj swojego ciała i nie forsuj pełnego wyprostu, jeśli czujesz ból lub dyskomfort - Johnny Clayton nie prostuje ręki do końca, a trafia znakomicie.
🌀 Powtarzalność całej sekwencji
Rzucasz trzy razy – każdy rzut powinien wyglądać identycznie. Jeśli po rzucie wytrącasz się z równowagi, wróć do pozycji wyjściowej przed kolejnym. Trzeci, ostatni rzut często gracze wykonują inaczej, bo przed wyrzucaniem lotki wykonują już ruch w kierunku tarczy. Staraj się tego nie robić. Jeżeli masz tendencję do zbyt szybkiego startowania, naucz się kończyć kolejkę odpowiadając sobie w głowie "ile rzuciłem?" – dopiero wtedy ruszaj zbierać lotki.

Krok 6: BAW SIĘ DOBRZE!

To wszystko! Bierz lotki i poluj na swojego pierwszego maksa (trzy lotki w potrójnej 20 - 180 punktów)! Życzę miłej zabawy i zachęcam do zapoznania się z innymi treściami na tej stronie oraz moim kanale YouTube. Jeżeli masz pytania, napisz do mnie na e-mail: uwagarzucam@gmail.com
WKRĘCONY W DARTA?
  darterski przewodnik, jak zacząć grać w darta, dart, gra w darta, rzutki, lotki, tarcza do darta, rzutki do darta, darts, dart dla początkujących, nauka gry w darta, jak grać w darta, zasady gry w darta, poradnik darta, starter dart, sprzęt do darta, tarcze do darta, lotki do darta, akcesoria do darta, zestaw do darta, jaki sprzęt do darta, technika rzutu w darcie, trening darta, jak rzucać lotkami, ćwiczenia dart, poprawa celności w darcie, porady dart, wskazówki dla graczy, nauka darta, lekcje darta, szkoła darta
panda